Belenus has not managed to become the champion of Ukraine

Беленюк не сумел стать чемпионом Украины

Jean Belenus

In Zhitomir the championship of Ukraine on wrestling.

In Zhitomir the championship of Ukraine on wrestling, which was the qualifier for the world championship which will be held in the summer in Paris.

Women, as well as representatives of light-weight in freestyle and Greco-Roman wrestlers competed for the medals in the first day. But the most interesting is left at the end of the championship.

The biggest surprise was the defeat in the final in the category up to 85 kg in Greco-Roman wrestling Jean Belenko, who gave Alexander Shishman – 1:1, but Alexander won on the last active action. It is worth noting that this is the second victory over Shishman Belenko this year – the first time Shishman refused to let the Belenko in the finale of the Kiev international tournament in February.

75 kg seems to have a new leader. Eugene Piskov defeated in the final, perhaps the main favorite in this category for today – Nicholas Dorogan, 5:1 final score in favor of Eugene.

Interestingly, in the category up to 71 kg champion was a talented Parviz Nasibov, who acted in category to 66 kg, and it went to the European championship.

In other categories, the Champions were those who predicted.

Wrestling:

61 kg
1. Bileichuk, Ivan
(Ivano-Frankivsk)
2. The Bileichuk Petro (Ivano-Frankivsk)
3. Phombeya Sanchez Enrique (Kharkiv)
3. Vitaly Gursky (The Lions)

65 kg
1. Ohannesian Mountains
(Kiev)
2. Jafarian Total (Kharkiv)
3. Cibulec Evgeniy (Kiev)
3. Kwiatkowski Andriy (Lviv)

70 kg

1. Radulov Semen (Odessa)
2. Boruta Alex (Kyiv region)
3. Bogdan Prokopenko (Poltava)
3. The Zhuravkov Ivan (Ivano-Frankivsk)

74 kg

1. Mikhailov Vasily (Odessa)
2. Adlan Bataev (Kharkiv)
3. Hassi George (Kyiv)
3. Gia Chikhladze (Dnepropetrovsk)

86 kg
1.
Lubomir, Shageluk (Ivano-Frankivsk)
2. Ilya Arca (Sumy)
3. Oleg Belotserkovsky (Kiev)
3. Chill Jafarian (Kharkiv)

97 kg

1. Pavel Oleynik (Khmelnitsky)
2. Murase Mchedlidze (Dnepropetrovsk)
3. Andrei Vlasov (Kiev)
3. Victor Kikot (Kiev)

125 kg
1.
Danilo Burr (Kharkiv)
2. Mikhail Dotsenko (Lviv)
3. Dovgalyuk Novel (Kherson)
3. Alexander Kaldowski (Sumy)

Greco-Roman wrestling:

66 kg
1. Demenkov Denis
(Zaporozhye)
2. Huhlaev Vitaly (Zaporozhye)
3. Vasyl Symonenko (Kyiv region)
3. Pilar, Dmitry (Nikolaev)

71 kg

1. Parviz Nasibov (Zaporozhye)
2. Evtushenko Maxim (Donetsk)
3. Poletaev Arthur (Kyiv region)
3. Kalinichenko Alexey (Kyiv region)

75 kg
1. Piskov Eugene
(Zaporozhye)
2. Daragan Nikolay (Zaporozhye)
3. Pinkow Dmitry (Donetsk)
3. Molnar, Paul (Transcarpathia)

80 kg
1. Pyshkov Dmitry
(Poltava)
2. Antoniuk Andrei (Ternopil)
3. Dmitri Arabadji (Kyiv region)
3. Filchakov Jaroslav (Kharkiv)

85 kg
1.
Alexander Shishman (Donetsk)
2. Jean Belenus (Kiev)
3. Yuri Scrub (Transcarpathia)
3. Andrey Gladkikh (Zaporozhye)

98 kg
1.
Dmitry Timchenko (Kharkov)
2. Eugene College (Poltava)
3. Nicholas Rat (Odessa)
3. Zelimkhan Jiganov (Kiev)

130 kg
1.
Nicholas Kusmi (Kiev)
2. Vladimir Teslenko (Odessa)
3. Ivan Dubrovin (Donetsk)
3. Igor Didyk (Vinnitsa)

According to the materials:

iSport.ua
Source